Najlepsze narzędzie dla projektantów i architektów – Archicad 27

Współcześnie praca architekta, urbanisty czy projektanta wnętrz nie może odbywać się bez wsparcia programów komputerowych. Projektowanie i modelowanie 3D, analizowanie danych i wykonywanie symulacji, a także tworzenie dokumentacji i prezentacji – zaawansowane narzędzia stanowią niezastąpione wsparcie na każdym etapie profesjonalnej pracy. Na tym polu od wielu lat dużą popularnością cieszy się Archicad, którego najnowsza odsłona ukazała się na rynku jesienią ubiegłego roku.

Archicad – podstawowe informacje i historia

Zacznijmy od garści podstawowych informacji. Archicad to zaawansowane oprogramowanie do projektowania architektonicznego i modelowania 3D. Należy on do grupy tzw. programów CAD, co jest skrótem od angielskiego określenia Computer Aided Design („projektowanie wspomagane komputerowo”). Oprogramowania CAD udostępniają projektantowi cyfrową przestrzeń roboczą, w której można tworzyć najróżniejsze obiekty cyfrowe, edytować je i manipulować nimi. Zdecydowana większość programów CAD udostępnia narzędzia do modelowania, rysowania i modyfikowania projektów (m.in. pod kątem wymiarów, kształtu czy użytych materiałów).

Archicad został opracowany przez węgierską firmę Graphisoft i po raz pierwszy pojawił się na rynku w 1982 roku jako narzędzie przeznaczone dla komputera Apple Lisa, poprzednika popularnego Macintosha. W latach 80. program od Graphisoft był na rynku swoistą rewolucją – jako pierwsze narzędzie na komputer osobisty mógł tworzyć projekty zarówno w geometrii 2D, jak i 3D, a do tego pozwalał przechowywać dużą ilość informacji o modelu 3D.

Jakie nowości oferuje Archicad 27?

Archicad 27 premierę miał 27 września 2023 roku jako dwudziesta siódma odsłona programu od Graphisoft (nie licząc rozszerzeń kolejnych edycji). Wydania nowej wersji oczekiwano z dużym entuzjazmem, ponieważ producent już wcześniej zapowiadał liczne nowości, innowacje i udoskonalenia. Jak Archicad 27 wypada po niemalże roku obecności na rynku?

Nowości w Archicad obejmują wszystkie etapy pracy:

  • Projektowanie – tutaj na pierwszy plan wysuwają się zintegrowane Wersje projektu, które pozwalają użytkownikom na porównywanie, ocenianie i udostępnianie różnych wariantów projektowych. Poza tym pojawiły się Wskaźniki odległości, nowoczesny edytor GDL, funkcja Zastąpienie grafiki, inteligentne Podręczne współrzędne czy ulepszone zarządzenie projektami i wyszukiwanie;
  • Współpraca – funkcja OPEN BIM pozwala na współpracę z innymi zespołami projektowymi, od projektantów i architektów, po inżynierów konstrukcji i instalacji. Pojawiła się też certyfikacja IFC4 dla ulepszonej współpracy BIM oraz możliwość płynnej integracji z programem Revit 2023 i 2024;
  • Wizualizacja – z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że tworzenie wizualizacji w Archicad nigdy nie było tak proste, jak teraz. Wsparcie natywne dla formatu FBX, bezpośrednie połączenie z programami do renderowania oraz dokładne ustawianie położenia słońca w BIMx pomaga stworzyć użyteczne wizualizacje, które zachwycają realizmem.

Werdykt? Śmiało można powiedzieć, że po ponad ośmiu miesiącach od momentu wejścia na rynek Archicad 27 nadal wygląda znakomicie!

Archicad – kto powinien z niego skorzystać?

Archicad 27 jest oprogramowaniem stosowanym w branży AEC, czyli: architektura-inżynieria-budownictwo. Z uwagi na to, że narzędzie służy do projektowania budynków od wstępnej fazy koncepcyjnej aż po ostateczne wizualizacje dotyczące aranżacji wnętrza, jego zastosowanie jest bardzo szerokie.

Archicad 27 jest idealnym rozwiązaniem dla architektów, projektantów wnętrz, architektów krajobrazu, urbanistów i wszystkich innych specjalistów, którzy pracują zarówno indywidualnie, jak i w zespołach. Program umożliwia efektywną współpracę z innymi specjalistami zaangażowanymi w realizację projektu, takimi jak konstruktorzy czy instalatorzy, co powoduje, że jego zastosowanie wychodzi poza branżę stricte projektowo-architektoniczną.

Warto również zaznaczyć, że Archicad jest dostępny w różnych rodzajach licencji, w tym edukacyjnej dla studentów i wykładowców. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Archicadem, warto poznać podstawy programu, takie jak schemat pracy, interfejs, modelowanie, czy organizator i narzędzia.

Kup Archicad na stronie wsc.pl

Jeżeli chcesz zamówić program Archicad 27, wejdź na stronę https://wsc.pl/produkty/archicad. WSC.pl to autoryzowany dystrybutor programu od Graphisoft w Polsce, dlatego wybierając jego ofertę, masz pewność, że kupujesz licencjonowany, oficjalny produkt, który gwarantuje pełną funkcjonalność.